Wiele mówi się o tym, jak toksyczny partner wpływa na nas, jak się przed nim bronić albo jak go rozpoznawać, ale rzadko porusza się kwestię tego, czy on w ogóle wie, że może nas skrzywdzić swoim zachowaniem i postawami.

Bo tak naprawdę każdy z nas może być toksycznym partnera i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Ale nie oznacza to, że nie możemy tego jakoś sprawdzić.

Czy twoje związki się rozpadają?

Zawsze jest jakiś powód rozpadu związku. Czasami to my stoimy za jego powstaniem, a czasami sami nim jesteśmy. Musimy się dokładnie zastanowić więc, jak kończyły się nasze poprzednie związki i w jakich okolicznościach dochodziło do rozstania. Jeśli często słyszałaś od swoich parterów, że to w Tobie jest problem, warto się temu przyjrzeć. To wyraźny znak, że coś w twoim zachowaniu albo charakterze nie pasowało twoim dotychczasowym partnerom. Być może była to silna potrzeba zwrócenia na siebie uwagi, niesamodzielność albo brak inwestowania w związek. Aby to stwierdzić, musimy podejść do tego bardzo obiektywnie i postarać się nie usprawiedliwiać się na siłę.

Słuchaj tego, co mówią Ci inni

Zazwyczaj osoby z twojego najbliższego otoczenia starają się nam powiedzieć, jeśli coś jest z naszym zachowaniem nie tak. Niestety bardzo często takie sygnały ignorujemy albo staramy się usprawiedliwić, na przykład swoim humorem albo gorszym dniem.

Ale jeśli takie gorsze dni zdarzają nam się wyjątkowo często, to może warto zastanowić się, czy faktycznie nie mamy problemu z byciem toksycznym. Warto wtedy porozmawiać z daną osobą i poprosić ją o szczerą ocenę, bez zbędnego złoszczenia się na nią albo zaprzeczaniu wszystkiemu, co powie. Pamiętaj, że ta rozmowa ma Ci pomóc, a nie przekonać innych, że wszystko jest z Tobą w porządku.

Staraj się nad sobą kontrolować

Nie pozwalaj sobie na wybuchy złości czy zazdrości. Zacznij medytować albo pić uspokajające herbaty. To bardzo ważny krok w zrozumieniu tego, co tak naprawdę się dzieje. Jeśli nie będziesz w stanie opanować swoich negatywnych emocji albo mimowolnie zaczniesz zachowywać się w toksyczny sposób, będzie to dla Ciebie znak, że jesteś toksycznym partnerem.

Sprawdź, czy słuchasz potrzeb swojego partnera, nie kontroluj go i nie narzucaj mu niczego. Jeśli jednak to robisz, to musisz zacząć solidnie nad sobą popracować albo odpuścić sobie budowanie związków na pewien czas, bo zawsze będą się one kończyć nieprzyjemnie.

Jak możemy sobie pomóc?

Zawsze jest szansa, że możemy zupełnie pozbyć się toksycznych nawyków. Ale samodzielnie będzie to bardzo trudne. Dlatego dobrze jest znaleźć wsparcie w naszych najbliższych i udać się po radę do specjalisty. W pierwszej kolejności powie nam on, czy w ogóle dobrze określamy się jako osoba toksyczna, czy może problem leży gdzie indziej. To bardzo pomoże nam ukierunkować nas na terapię i ewentualne farmakologiczne leczenie.

Dobrze jest też być otwartym na dialog i spokojnie przyjmować rady i krytykę, bo pomoże nam ona dokładnie określić, w czym leży problem i otworzyć nam oczy na to, czemu do tej pory nasze związki się nie udawały.