Każdy z nas tego doświadczył. Siedzisz na jakimś spotkaniu i nagle w najmniej oczekiwanym momencie, z twojego brzucha wydobywa się dźwięk podobny do bulgotania lub przelewania. Teoretycznie, to całkiem normalna, fizjologiczna sprawa. Jednak w pewnych aspektach, nie można go bagatelizować!

Dlaczego bulgocze?

Takie przelewanie najczęściej oznacza, że twój układ trawienny działa prawidłowo. Po prostu gdy miesza się przyjęty wcześniej pokarm z sokami żołądkowymi, może dojść do dziwnych dźwięków przypominających bulgotanie. Dzieje się tak również wtedy, gdy powietrze znajdujące się w obwodzie trawiennym, przemieszcza się podczas skurczów jelit.

Są również niektóre potrawy, które wzmagają to działanie. Należą do nich wszelkiego rodzaju produkty wzmagające gazy. Będzie więc to kapusta, fasola, jabłka czy gruszki. Kolejny aspekt, to zbyt łapczywe jedzenie oraz nadmierne spożywanie napojów gazowanych.

Co powinno zaniepokoić?

Bulgotanie w brzuchu może być również oznaką zwykłego uczucia głodu. Jednak może to być również nadmierna praca jelit, wywołana zapaleniem żołądka i zatruciem pokarmowym. Takie przelewanie się czasem świadczy również o zespole nadwrażliwości jelita grubego albo alergiami pokarmowymi rozmaitego pochodzenia.

Aż w końcu, mogą świadczyć o infekcjach, działaniu leków przeczyszczających czy nadmiernemu spożyciu alkoholu. Jeżeli niepokoi cię takie bulgotanie w brzuchu, zrób proste badanie krwi aby sprawdzić stan swoich jelit.