Jeżeli masz odcisk, to z pewnością go czujesz przy chodzeniu. Jest nieestetyczny i potrafi powodować ogromny ból przy chodzeniu. Powstają z prozaicznych powodów, a walka z nimi przypomina trochę tę z wiatrakami. Jednak są na nie sposoby!

Czy to odcisk czy modzele?

Odciski pojawiają się na podeszwie stopy, między palcami a czasem nawet pod płytką paznokciową. To zgrubienie o zbliżonym do koła kształcie, które powstaje wskutek mocnego ucisku na konkretny fragment skóry. Mamy z nim do czynienia, gdy widzimy, że wnika głęboko w warstwy skóry i występuje coś na kształt białego korzenia widocznego gołym okiem. Modzel nie powoduje za to bólu i ma średnicę od 2 centymetrów wzwyż.

Skąd się biorą?

Najczęściej to składowa wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim chodzenie w niewygodnych butach, przy czym mogą one być zarówno za luźne jak i za ciasne. Kolejny aspekt, to długotrwały wysiłek na nogach. Dlatego też na odciski narzekają sportowcy oraz większość uwielbiająca długie górskie wędrówki.

Tak zapobiegniesz odciskom!

Przede wszystkim pomyśl o dobrze dobranych butach. Dlatego też nie kupuj ani za luźnych, ani za ciasnych. Postaw również na dobrej jakości wykonanie i materiały. Buty skórkowe gwarantują lepszą wentylację i tym samym komfort stopy. Druga rzecz, to skarpetki. Zwykle nie przywiązujemy do nich większej wagi, a mają one kolosalne znaczenie. Postaraj się, aby były wykonane z naturalnych materiałów. Stopy dzięki temu nie będą się nadmiernie pocić.

Pielęgnacja stóp to kolejny aspekt, o jakim nie można zapominać. Dedykowany im krem to podstawa. Regularnie usuwaj martwy naskórek oraz nie zapominaj o ziołowych kąpielach. Stopy ci za to podziękują! Gdy masz stopy podatne na odciski, przed treningiem zastosuj talk kosmetyczny. A kiedy musisz wskoczyć w szpilki — włóż do nich wkładki żelowe. Nie tylko podniesiesz komfort chodzenia, ale i zabezpieczysz się przed odciskami!