Jak działa kolagen na skórę? Poza elastyną i kwasem hialuronowym, to podstawowy składnik struktury skóry. Włókna kolagenowe stanowią rusztowanie dla skóry właściwej. Gdy ulegną załamaniu lub przerwaniu, to pojawiają się zmarszczki lub blizny.

Kolagen na skórę z trądzikiem

Czy kolagen działa na skórę objętą trądzikiem? To częste pytanie, które zadają osoby zmagające się z tą przypadłością. Trądzik to zmiany skórne, które mogą uszkodzić włókna kolagenowe. W ten sposób powstają blizny potrądzikowe, które szpecą twarz. Natomiast stosowanie kolagenu wzmacnia włókna i może zapobiec widocznym uszkodzeniom tanki skórnej.

Kolagen na skórę z rozstępami

Skutecznie działa również kolagen na skórę z rozstępami. Przyczyny ich powstania są różne: ciąża, zaburzenia hormonalne, szybki przyrost masy ciała powodujący nadmierne rozciąganie skóry. Rozstępy pojawiają się także wskutek zerwania włókien kolagenowych, wchodzących w skład tkanki skórnej. Pomimo że nie wpływają na zdrowie, to mogą obniżyć samoocenę, ponieważ wyglądają nieestetycznie. Wiele kobiet wstydzi się w lato założyć bikini, przez co unika wyjścia na plażę, basen lub opalania.

W jaki sposób można zlikwidować rozstępy i sprawić, aby skóra stała się gładka? Okazuje się, że systematyczne stosowanie kolagenu regeneruje uszkodzone włókna, dzięki czemu rozstępy zmniejszają się, a struktura skóry staje się sprężysta i jędrna. Regeneracja włókien kolagenowych to długi proces, ale dzięki systematycznemu stosowaniu kolagenu można uzyskać widoczny efekt.

Wpływ kolagenu na skórę z bliznami

Warto stosować również kolagen na skórę z bliznami. Blizny, podobnie jak rozstępy są wynikiem uszkodzenia włókien kolagenowych, np. wskutek poparzenia, przecięcia, rozerwania, itd. Po uszkodzeniu skóry, następuje proces zrastania tkanek. Blizna ,,dojrzewa” w pierwszym roku po uszkodzeniu skóry.

W tym okresie można wpływać na jej wygląd przez dostarczanie kolagenu, dzięki któremu włókna kolagenowe odpowiednio się kształtują. To sprawia, że blizny stają się mniej widoczne, a w niektórych przypadkach trudno je zauważyć gołym okiem. Blizny najczęściej mają postać ciemniejszej i przerośniętej tkanki niż otaczająca skóra. Natomiast kolagen naturalny rozjaśnia koloryt oraz redukuje ilość przerośniętej tkanki.

Systematycznie stosowany kolagen w miejscach zmian skórnych poprawia wygląd skóry. Ponadto niweluje blizny i rozstępy, dzięki czemu przywraca estetyczny wygląd tkanki skórnej. Kolagen należy stosować na blizny codziennie, bo tylko dzięki temu można spodziewać się wyraźnego efektu.