Najczęściej samotność w związku to sytuacja, w której dwie osoby są ze sobą, ale jednak na poziomie emocjonalnym czują się samotni. Przyczyn można szukać zarówno w indywidualnych cechach charakteru jak i w wypaleniu uczuciowym. Często taki stan dotyka osoby decydujące się na związek na odległość.

Samotność w związku – czyli?

Najprościej mówiąc, to emocjonalne przywiązanie do drugiej osoby, jednak nie ma już wiele wspólnego z pierwotnymi uczuciami. O ile kiedyś było to zakochanie i chęć spędzania wszystkich chwil wspólnie, tak teraz to oziębłość i swego rodzaju zamknięcie się na tę drugą osobę. W efekcie osoba taka czuje się samotnie, mimo że teoretycznie ma tę drugą osobę, która kiedyś była jej bardzo bliska. I tak naprawdę jedyne co czujemy, to obowiązek bycia z tą drugą kiedyś wymarzoną połówką.

Dlaczego pojawia się samotność w związku?

Dobra wiadomość jest taka, że to nie spada na parę jak grom z jasnego nieba, a raczej narasta, powoli, wraz z upływającym czasem. Czynników które wpływają na samotność w związku jest sporo, a poniżej zostanie przedstawione kilka z nich. Jednym z najczęstszych jest rzecz prozaiczna – wspólny majątek. Być może para przed laty zaciągnęła długoterminowe zobowiązanie kredytowe na konkretny cel. Niezwykle ciężko jest sprzedać dom czy mieszkanie obciążone kredytem. I tak mija rok za rokiem, a para od siebie zwyczajnie się oddala i żyje osobno.

Kolejnym elementem sprawiającym, że pojawia się samotność w związku jest utrzymywanie relacji na odległość. Być może jedno wyjeżdża za granicę do pracy i jest jedynie co pewien czas w domu. Tym samym żadna ze stron tak naprawdę nie uczestniczy w codzienności drugiego. I mimo, że jest wiele par którym taka relacja odpowiada, to jednak w przeważającej większości, staje się to ciężarem trudnym do udźwignięcia. Wtedy to budzi się poczucie osamotnienia i prawdziwej frustracji. Pojawiają się wtedy również pierwsze pytania o to, czy taka relacja ma w ogóle sens.

Zobacz również: Oto recepta na udany związek. Zdziwisz się jak mało potrzeba!

Inna rzecz, to niezgodność charakterów oraz zwyczajne niedopasowanie. Być może zupełnie inaczej komunikujecie swoje potrzeby i pozostajecie w niezrozumieniu. Jeżeli jedno przestaje rozumieć drugie, można mówić wiele rzeczy i planować nawet z dalekosiężnym rozmachem, ale i tak obie strony poczują się zwyczajnie niewysłuchane i niewłaściwie zrozumiane.

Czy dbasz o swój związek?

Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn samotności w związku jest fakt, że zwyczajnie przestajemy się starać. To, że jesteśmy w długoletniej relacji, nawet ze złotą obrączką na palcu nie oznacza, że mamy przestać się starać. Być może wszystko już spowszedniało na tyle, że nie ma dobrego impulsu do chęci poznawania drugiej strony. A szkoda, bo człowiek w ciągu swojego życia się zmienia.

Brak dbania o związek to również poświęcenie się w całości pracy, karierze, hobby albo każdej innej dziedzinie. Jeżeli jedna ze stron przedkłada coś innego ponad wspólnie spędzany czas wspólnie albo z rodziną, może pojawić się poczucie osamotnienia.

Co robić w poczuciu osamotnienia?

Przede wszystkim warto porozmawiać z drugą osobą. Może się okazać, że partner czy partnerka nie podziela twoich odczuć a może nawet nie zdaje sobie z nich sprawy. Porozmawiajcie więc szczerze o swoich bolączkach i wspólnie ustalcie linię działania. Dobrym pomysłem będzie pójście na terapię, jednak do tego potrzeba chęci dwóch stron. Czasem najlepszym wyjściem jest decyzja o rozstaniu, która z perspektywy czasu może okazać się najlepszą z możliwych. W dorosłym życiu warto stawiać na dojrzałe związki oparte na zrozumieniu, dialogu oraz wzajemnej akceptacji.