Wigilia i Święta Bożego Narodzenia już za nami. Wielogodzinne przygotowania, potem wspólne rodzinne kolędowanie i wieczory spędzane przy choince. To już za nami. Jeżeli nie czujesz przedsylwestrowego klimatu, a raczej senność, zmęczenie i rozdrażnienie, to może być objaw poświątecznego wyczerpania. I na to jest rada!

Zmęczenie to dobry objaw

Często pierwszą reakcją na uczucie zmęczenia jest wściekłość. Mamy jeszcze milion spraw do załatwienia, a tu nie mamy siły. Jednak Matka Natura projektując nasze zachowania, doskonale wiedziała co robi. Zmęczenie to nic innego, jak reakcja ochronna naszego ciała na przeciążenie. Co ciekawe, przemęczenie to nie tylko senność czy problemy z koncentracją. To również ból głowy czy ciągłe przeziębienia. Naturalną reakcją jest więc nie generowanie się, a zwyczajny odpoczynek.

Nic mi się nie chce!

To jeden z najczęstszych objawów poświątecznego przemęczenia. Po kilku dniach intensywnej pracy, organizm może w końcu odpocząć. Co za tym idzie, nie ma najmniejszej ochoty na robienie czegokolwiek. Możesz również czuć większe niż zwykle zmęczenie.

Jeżeli masz taki objaw, nie ratuj się kofeiną czy innymi pobudzaczami. Zwyczajnie pozwól sobie na nicnierobienie i sen. Organizm w większości przypadków potrafi się zregenerować na tyle, kolejnego dnia obudzisz się wypoczęta i pełna energii. Jeżeli musisz jednak iść do pracy, pozwól sobie na odrobinę luzu. To jeszcze nikomu nie zaszkodziło, pod warunkiem, że jest tylko chwilowe.

Ospałość ponad miarę

Po takim maratonie przedświątecznych przygotowań, często czujemy się bardzo senni. Uczucie to może być spotęgowane również faktem, że w nocy nie śpimy za dobrze. Problemy ze snem, jeżeli ciągną się dłużej, mogą być objawem różnych chorób o podłożu neurologicznym. Świadczyć może również o problemach z tarczyca czy zaburzeniach hormonalnych. Jeżeli ciągła senność cię niepokoi, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania dodatkowych badań. Już sama morfologia wiele powie ci o stanie twojego organizmu.

Z koncentracją na bakier

Po świętach raczej większości z nas jest ciężko wrócić na stare tory. Wielu jeszcze myślami jest przy imprezie sylwestrowej. Jednak, co ważne, objawem przeciążenia przedświątecznego jest właśnie spadek koncentracji w codziennie wykonywanych czynnościach.

W tym przypadku szczególnie zadbaj o dobry sen i co ważne, efektywny odpoczynek. Wraz ze zdrową dietą, pełną warzyw, owoców i mikroelementów, sprawi, że szybko wrócisz do formy.Zamiast więc pić kolejną kawę albo mocną herbatę, postaw na soki i odpoczynek, tak ważny w codzienności, a jeszcze ważniejszy po całej świątecznej zawierusze.

Czujesz, że za dużo pracujesz

Czasem wydaje się nam, że pracujemy coraz więcej i dłużej, a produktywność spada. I to w błyskawicznym tempie. Wtedy właśnie jest ostatni dzwonek, aby zwyczajnie odpocząć. Nie sztuką jest pracować długo, a mądrze. Wyczerpany umysł będzie potrzebował dużo czasu na wykonanie konkretnych czynności. Wypoczęty, z pewnością zrobi to w szybszym tempie. Jeżeli więc czujesz się przepracowana, daj sobie kilka chwil na wytchnienie. Z pewnością wyjdzie to z korzyścią dla ciebie i twoich wyników w pracy.

Niekończące się przeziębienia

Jeżeli wciąż borykasz się z infekcjami, może to być ostatni dzwonek na efektywny odpoczynek. Często właśnie w ten sposób organizm daje ci znak, że jest na skraju wyczerpania. Do tego dochodzą również migrenowe bóle głowy, które potrafią być niezwykle uporczywe i utrudniające codzienność. Gdy dochodzi do tego ciągłe łzawienie oczu, nie bagatelizuj tych objawów. Mogą one świadczyć o wielu chorobach autoimmunologicznych oraz chorobie serca. Przede wszystkim warto to sprawdzić, aby potem w spokoju świętować Nowy Rok.