Przeglądając portale zajmujące się dietetyką można odnieść wrażenie, że obecnie wszyscy chcą schudnąć. Jednak są wśród nas takie osoby, które mimo wielu starań, wciąż są za chude. I wtedy warto zrobić podstawowe badania, aby wykluczyć poważne choroby. A co z niedożywieniem?

Kiedy niedowaga zmienia się w niedożywienie

Patrząc na osobę szczupłą, można odnieść wrażenie, że z pewnością jest również niedożywiona. Jednak to ostatnie nie jest wcale tak oczywiste. Istnieje szereg symptomów, które odpowiadają właśnie za taki stan. Pierwszy z nich, to obniżona sprawność umysłowa i fizyczna. Dochodzi do tego również zmęczenie oraz nadmierna senność. Ma się również wrażenie chłodnej skóry, a codziennie towarzyszy ci rozdrażnienie i apatia. W przypadku kobiet, dochodzi również do zaburzeń w miesiączkowaniu.

Niedożywiony otyły?

Jeżeli przechodzisz na bardzo restrykcyjną dietę i mocno tniesz kalorie, możesz być niedożywionym otyłym. Dietetycy stawiają sprawę jasno – tak jak nie tyjesz w jedną noc, tak i nie schudniesz od wielkiego cięcia kalorii. A nawet, jeśli waga poleci w dół, to potem szybko poszybuje do góry, wyrównując ten stan z nawiązką. A przecież nie o efekt jo-jo nam chodzi. Niedożywienie może wpłynąć również na trwałe uszkodzenie ciała. Zanikają mięśnie, osłabiają się kości a nawet słabnie wzrok. I wiele z tych dysfunkcji nie da się już odrobić.

Co zamiast ostrej diety?

Zanim zaczniesz katować się silnymi dietami, spróbuj wybrać się do dietetyka w celu ustalenia indywidualnej diety. Rozpisana pod twoje potrzeby będzie kluczem do zachowania zdrowej sylwetki i pięknego ciała przez długie lata. Bo tylko zbilansowana dieta sprawi, że dostarczysz organizmowi najlepsze składniki.