Sen jest czasem, w którym nasz organizm ma czas na zregenerowanie się. Naukowcy porównują to do defragmentacji na dysku twardym komputera. Mózg ma czas na poukładanie przyjętych podczas dnia informacji a sam organizm, do nabrania siły na cały następny dzień. Co się jednak dzieje, gdy tego snu jest za mało? Problem z zasypianiem ma już co piąty Polak. Są na to naturalne metody!

Problemy z zasypianiem- czyli uspokój swoje myśli

Tak ważny dla wszystkich sen zazwyczaj nie chce przyjść przez różnego rodzaju rozpraszacze. Jednym z nich, a zarazem najbardziej uporczywym jest kakofonia myśli, która rozpoczyna się zaraz po zamknięciu oczu. Aby mieć dobry sen po którym obudzisz się pełna energii i wypoczęta, koniecznie spróbuj się zrelaksować. Pomogą ci w tym poniższe sposoby.

Metoda joginów

W jodze funkcjonuje jej odłam, po polsku nazywany snem jogina. Joga nidra to całkowite uspokojenie i zrelaksowanie organizmu polegające na usuwaniu napięć z ciała. Co ważne, możesz ją stosować zarówno w ciągu dnia, aby obniżyć poziom stresu, jak i przed snem wieczorem. Gdy jednak stosujesz tę technikę w ciągu dnia, koniecznie nastaw sobie alarm, bo możesz zasnąć nie na pół godzinki, a nawet na dwie!

Sprawdź też: Ćwiczenia z jogi poprawiają jakość snu. Przekonaj się sama!

Joga nidra polega na położeniu się na macie, na twardej powierzchni i zadbanie o swój komfort poprzez przykrycie się miękkim kocem. Dobrze spisze się również opaska na oczy dająca poczucie dodatkowego bezpieczeństwa. Zarówno przed sesją jogi nidry, jak i w ogóle przed snem, postaraj się nie najadać zbytnio, aby nie obciążać swojego żołądka i całego organizmu.

Na problem z zasypianiem – trening autogenny

Sama nazwa może świadczyć o tym, że będziemy tu mówić o ćwiczeniach i sesjach treningowych. W rzeczywistości, to podążanie za głosem lektora i ściąganie napięcia mięśniowego ze wszystkich partii ciała. Mogą to być również sugestywne wizualizacje, które w zbawienny sposób wpływają na cały układ nerwowy. Dodatkowo wyrównuje się bicie serca, oddech i całe ciało ogarnia przyjemne zmęczenie. Ciężkość ta jest doskonałym wstępem do spokojnego i długiego snu.

Trik sportowców- drzemka

Przypomnij sobie, jak funkcjonują podczas dnia niemowlaki i małe dzieci. Kiedy są zmęczone, pierwszą rzeczą którą robią, to po prostu zaśnięcie na kilka minut. Taka półgodzinna drzemka to najlepszy sposób na regenerację. Dlaczego więc nie brać z nich przykładu? Trik ten z powodzeniem wykorzystują sportowcy, chociażby tacy jak doskonały piłkach Christiano Ronaldo czy Robert Lewandowski.

Zobacz również: Stres pod koniec weekendu może być „syndromem niedzieli”. Oto czym się objawia!

Nie znaczy to, że od razu musisz zapaść w mocny sen. Ułóż się w wygodnym miejscu, nastaw alarm w zegarku lub telefonie na 15 minut. Następnie zamknij oczy i postaraj się maksymalnie wyciszyć. Nie musisz zasnąć, wystarczy, ze dasz ciału chwilę całkowitego odpoczynku. Po tym czasie zauważysz znaczącą różnicę w przy dalszym funkcjonowaniu. Jak to się ma do problemów z zasypianiem? Naukowcy twierdzą, że organizm który nie jest przemęczony, o wiele łatwiej zasypia wieczorem.

Kilka zasad zdrowego snu

Wydaje się, że pewne zasady higienicznego snu są znane wszystkim, warto jednak je przypomnieć. Przede wszystkim pomieszczenie w którym zamierzamy spać, musi być przewietrzone oraz poukładane. Postaraj się więc, aby w pokoju panował porządek i harmonia, która nie będzie cię rozpraszać. Kolejny aspekt, to ciepły prysznic albo relaksująca kąpiel i lekkostrawna kolacja. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w przypadku osób, które zmagają się z płytkim snem.