Nie da się ukryć, że nasze codzienne kobiece funkcjonowanie w dużej mierze zależy od gospodarki hormonalnej organizmu. Zbyt wysokie lub też zbyt niskie parametry sprawiają, że dochodzi do różnych zaburzeń na tle zdrowotnym. Wykonanie badań związanych z tymi wytycznymi sprawia, że mamy podgląd w działanie całego organizmu.

Wsłuchaj się w swoje ciało

O tym, kiedy warto się przebadać pod kątem zaburzeń hormonalnych, nie decyduje metryka czy inne sztywne wytyczne. Musisz wsłuchać się w swoje ciało. Ono da ci konkretne sygnały świadczące o tym, że coś z gospodarką hormonalną jest nie tak. Jeżeli doświadczasz sporych zmian wagi swojego ciała a także masz nieregularne miesiączki, zrób to badanie czym prędzej. Kolejnym skutkiem jest spadek libido, niepłodność czy gwałtowne wahania nastroju.

Jak przeprowadza się badanie na profil hormonalny?

To specjalnie dedykowane badania krwi, dzięki którym można w prosty sposób zdiagnozować zaburzenia z zakresu endokrynologii. Dodatkowo dzięki wynikom można również odpowiedzieć na pytania dotyczące innych uciążliwych przypadłości. Z pewnością z tego rodzaju badania powinny skorzystać wszystkie kobiety planujące zajść w ciążę. Jedyną wytyczną jest pobranie krwi rano i na czczo. Otrzymane wyniki koniecznie skonsultuj ze swoim lekarzem. Na wynikach otrzymasz poziom prolaktyny (LTH), a także estradiolu (E2) i progesteronu.